Aktualności › Ogólnoświatowy zjazd absolwentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG – 30 maja 2020

Ogólnoświatowy zjazd absolwentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG – 30 maja 2020

24 stycznia 2020
W 2020 roku minie 75 lat od momentu utworzenia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa na przejętej przez władze polskie Politechnice Gdańskiej. Od momentu rozpoczęcia działalności Wydział ten wielokrotnie zmieniał nazwy, ale zawsze stanowił fundament kształcenia kadr dla przemysłu okrętowego w Polsce.

Wydział „wypuścił w świat” wiele pokoleń okrętowców, którzy rozsławili imię Politechniki Gdańskiej. Obchody Jubileuszu stanowić będą doskonałą okazję do tego, aby w gronie koleżanek i kolegów, nauczycieli akademickich i zaproszonych gości odnowić kontakty i powspominać lata młodości spędzone w murach uczelni. 

Na początku sierpnia 2019 dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Janusz Kozak, dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz oraz prezes Zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń podpisali list intencyjny w sprawie organizacji obchodów 75-lecia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. Zaplanowane zostało na sobotę, 30 maja 2020 r., w campusie Politechniki Gdańskiej.

Rejestracji uczestnictwa w tym historycznym spotkaniu można dokonać na stronie: 
https://oio.pg.edu.pl/obchody-75-lecia-woio/rejestracja

Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Janusz Kozak:
- Datę obchodów jubileuszu powstania Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa ustaliliśmy na 30 maja 2020, ale już rozpoczęły się intensywne przygotowania do tego wydarzenia. Nie tylko ze względu na to, że chcemy nadać mu odpowiednio wysoką rangę, ale również dlatego że okres przygotowań zamierzamy wykorzystać na promocję naszego wydziału i – szerzej - studiów okrętowych. Zaprosiliśmy do współpracy dwie szczególnie bliskie nam organizacje: Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, którego jesteśmy członkiem i który mocno wspiera nas w naszej działalności, oraz Bractwo Okrętowe KOGA, który zrzesza absolwentów naszego wydziału.

Prezes Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Piotr Soyka:
- Utworzenie 75 lat temu Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej ma fundamentalne znaczenie dla powstania i dynamicznego rozwoju przemysłu okrętowego w Polsce. Przed nami kolejna rewolucja technologiczna związana z wprowadzaniem napędów bez-emisyjnych w transporcie morskim, i tu otwiera się ogromna szansa dla Wydziału by stanął do wyścigu z innymi ośrodkami naukowymi w Europie, by to właśnie tu w Polsce powstawały nowatorskie rozwiązania. Zależy nam tym, by Wydział kształcił pomysłowych i innowacyjnych inżynierów, gdyż właśnie takich potrzebuje przemysł.

Prezes Zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń:
- Budowa silnej społeczności okrętowców to tworzenie etosu naszej branży, ale również nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich. Celem i ambicją Bractwa Okrętowego KOGA jest integracja wszystkich absolwentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, wymiana informacji oraz budowa dobrze rozumianego poczucia „elitarności” naszej branży. Chcąc zbudować silną społeczność okrętowców jest to niezbędne.

Dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz:
- Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa był i jest ikoną, i stanowi symbol odrębnej tożsamości Politechniki Gdańskiej w odróżnieniu od innych Politechnik w Polsce, właśnie ze względu na jej morski charakter. WOiO należy do uznawanych i docenianych ośrodków kształcenia. Dowodem na to jest 50 miejsce Politechniki Gdańskiej na świecie w Rankingu Szanghajskim, w dyscyplinie „Ocean/Marine Engineering” za rok 2019, i 16 w Europie, wyprzedzając miedzy innymi wszystkie uczelnie niemieckie i francuskie w tejże dyscyplinie. Kształcenie na WOiO to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również emocjonalny związek ze swoją uczelnią na której spędza się najpiękniejsze lata swojego życia, związane z wchodzeniem w dorosłość. Tworzą się przyjacielskie związki utrzymywane później przez lata, niestety znacznie więcej kontaktów jest traconych. Idea Bractwa Okrętowego KOGA, zmierzająca do odbudowy tychże kontaktów jest bardzo cenna i Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE będzie w pełni wspierał tę cenną inicjatywę.
 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ