Aktualności › BALTEXPO 2023: Pomorskie firmy dekarbonizują żeglugę

BALTEXPO 2023: Pomorskie firmy dekarbonizują żeglugę

2 października 2023

Już za kilka dni rozpoczyna się największe spotkanie w gospodarce morskiej w tym roku w kraju - Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2023, które się w dniach 10-12 października na terenie AMBEREXPO w Gdańsku. Integralną częścią Targów będą panele dyskusyjne, a jednym z bardzo nośnych na czasie tematów jest dekarbonizacja żeglugi, w którym to procesie region pomorski ma swoje silne atuty.

 

Temu w właśnie tematowi poświęcony zostanie panel dyskusyjny, który odbędzie się drugiego dnia wydarzenia – 11 października 2023, początek o godz. 11:30 w Sali 1BC na pierwszym piętrze w Centrum Konferencyjnym Targów BALTEXPO.

 

Hasłem przewodnim panelu będzie: Dekarbonizacja floty - nowe ambicje i nowe wyzwania w pomorskim hubie technologicznym.

 

Moderatorem panelu będzie Radosław Kubiszewski, Prezes DNV Poland Sp. z o.o., a uczestnikami:

  • Grzegorz Strzelczyk, Prezes Lotos Petrobaltic S.A.
  • Katarzyna Romantowska, Prezes Damen Engineering Gdańsk Sp. z o.o.
  • Jadwiga Sztelwander-Zięba, Prezes Deltamarin Sp. z o.o.
  • Artur Połeć, Dyrektor Zarządzający Vard Engineering Gdansk Sp. z o.o.
  • Mariusz Maciejak, Prezes Remontowa Marine Design & Consulting Sp. z o.o.
  • Mateusz Weryk, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Centrum Techniki Okrętowej S.A.

 

Rejon pomorski określany jest często w środowisku okrętowym mianem „Doliny Krzemowej” ze względu na dużą ilość biur projektowych zlokalizowanych w naszym regionie. Jesteśmy na pewno jednym z głównych centrów projektowych w Europie. Przed nami rewolucja technologiczna związana z dekarbonizacją żeglugi. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań technologicznych ograniczających emisję gazów cieplarnianych przez jednostki pływające.

 

Panel dyskusyjny będzie poświęcony tematyce trendów zmieniających branżę morską związanych z dekarbonizacją żeglugi i propozycji jakie mają w tym obszarze pomorskie firmy. W jego trakcie uczestnicy postarają się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy projektujemy zaawansowane technologicznie jednostki?
  • W kierunku jakich innowacji podąża sektor? Podadzą przykłady rozwiązań.
  • Czy jest popyt na nowe technologie i na jakie konkretnie?
  • Czy branża jest otwarta na inwestycje w tym obszarze?

 

Celem panelu dyskusyjnego jest pokazanie: jakie trendy technologiczne panują w sektorze, na jakie usługi i produkty będzie zapotrzebowanie w przyszłości, oraz uwypuklenie mocnych stron regionu i siły pomorskich firm w świetle nadchodzących wyzwań.

 

Prowadzący Panel Radosław Kubiszewski powiedział:

 

- Proces dekarbonizacji żeglugi trwa, nabiera tempa i będzie przedmiotem transformacji floty przez następne dekady, wiele firm aktywnie jest zaangażowanych w globalne trendy z lokalnymi inspiracjami – do tego stopnia, że wyzwaniem było wyselekcjonowanie reprezentatywnych panelistów z tak szerokiego grona pomorskich firm. Na rynku pojawiły się już  - i będą pojawiały – coraz nowsze rozwiązania technologiczne ograniczające emisję CO2. Oczy armatorów i stoczni zwrócone są teraz w kierunku ośrodków badawczych i biur projektowych oczekując od nich wdrożenia nowych rozwiązań. Sytuacja jest dynamiczna i  o tym będziemy rozmawiali. Jestem pewien że dyskusja będzie bardzo ciekawa, dlatego serdecznie na nią zapraszam – powiedział Prezes DNV Poland.

 
[Prezes DNV POLAND Radosław Kubiszewski]

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ