Aktualności › FORUM OKRĘTOWE: Ruszyły przygotowania do polskiej prezydencji w Radzie UE

FORUM OKRĘTOWE: Ruszyły przygotowania do polskiej prezydencji w Radzie UE

2 lipca 2024

28 czerwca 2024 roku w Warszawie, Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka spotkał się z Sekretarzem Generalnym SEA Europe Christophe Tytgat oraz Dyrektorem ds. Handlu i Konkurencyjności Vincentem Guerre. W spotkaniu uczestniczył również Dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz.


Ze strony Ministerstwa Infrastruktury uczestniczyli w nim również: Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Paweł Krężel, Naczelnik Wydziału Transportu Morskiego Agnieszka Michalak-Pochylska oraz Główna Specjalistka Agnieszka Kuraszyk.


SEA Europe jest stowarzyszeniem reprezentującym europejski przemysł okrętowy obejmującym stocznie, producentów wyposażenia i kooperantów. Zrzesza 16 krajowych organizacji i reprezentuje interesy branży przed organami Unii Europejskiej. Polska jest w nim reprezentowana przez Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE.


Spotkanie miało na celu zapoznanie się z działalnością organizacji SEA Europe, a także dyskusję na temat przyszłych prac nad europejską strategią przemysłu morskiego. Rozmowy dotyczyły również identyfikacji szans i zagrożeń dla europejskiego przemysłu stoczniowego w obliczu zaburzeń konkurencji na rynku międzynarodowym.


Zgodzono się co do podjęcia wspólnych działań w tym zakresie na forum europejskim. Spotkanie miało charakter merytoryczny, a jego rezultatem jest objęcie tematu strategii przemysłu morskiego szczególną uwagą Ministerstwa Infrastruktury.


- Popieramy podjęcie wspólnych działań dla wzmocnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu morskiego oraz potwierdzamy wolę współpracy podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE – powiedział Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.


- Umieszczenie stoczni i całego morskiego łańcucha dostaw w centrum europejskiej gospodarki morskiej ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrobytu, bezpieczeństwa i strategicznej autonomii Unii Europejskiej. Bardzo się cieszę, że polski rząd wspiera tę ideę i wierzę w powodzenie współpracy przy tworzeniu europejskiej strategii przemysłu morskiego podczas polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – powiedział Sekretarz Generalny SEA Europe Christophe Tytgat.
 

 

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Funkcja ta pełniona jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku.


Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. Te instrumenty pozwalają na wywieranie istotnego wpływu na kształt decyzji podejmowanych przez Unię Europejską.


- Właśnie m.in. dzięki zaangażowaniu prezydencji hiszpańskiej i belgijskiej udało się wprowadzić na agendę sprawę konieczności stworzenia strategii dla przemysłu technologii morskich Unii Europejskiej, po wielu latach starań europejskich producentów okrętowych zrzeszonych w SEA Europe, w tym jedynego polskiego reprezentanta – Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE. Prace nad tą strategią rozpoczną się niebawem w Komisji Europejskiej i zapewne będą finalizowane w trakcie polskiej prezydencji. Nasz kraj może więc mieć bardzo istotny wpływ na ostateczny jej kształt, na co liczymy – powiedział Dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ