Aktualności › Nagrody 30-lecia FORUM OKRĘTOWEGO dla zasłużonych ludzi morza

Nagrody 30-lecia FORUM OKRĘTOWEGO dla zasłużonych ludzi morza

16 października 2023
Podczas 22. Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji Baltexpo, 10 października 2023 r. w Gdańsku, Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE świętował 30-lecie działalności. Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było wręczenie specjalnych nagród jubileuszowych.

Laureatami nagród, przyznanych przez Radę FORUM OKRĘTOWEGO, zostali projektant żaglowców Zygmunt Choreń, dr hab. Jerzy Litwin, wieloletni dyrektor Centralnego (obecnie Narodowego) Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, przewodniczący Konwentu Morskiego.

Zygmunt Choreń został uhonorowany jako „bezapelacyjnie jeden z najwybitniejszych projektantów żaglowców na świecie” – jak głosi uzasadnienie nominacji do nagrody.

Absolwent Politechniki Gdańskiej z roku 1965, w latach 70. znalazł zatrudnienie w Stoczni Gdańskiej, w której od 1978 r. pracował jako główny konstruktor żaglowców. Lista zaprojektowanych lub przeprojektowanych przez niego jednostek to m.in.: Pogoria(1980), Dar Młodzieży i Iskra II (1982), Kaliakra(1984), Oceania(1985), Drużba i Mir (1987), Alexander von Humboldt(1988), Chersonez(1989), Pałłada(1989), Nadezhda, Fryderyk Chopin i Kaisei (1991), Estelle (1995), Royal Clipper ex Gwarek (2000), Mephisto (2002), Running On Waves (2010), Lê Quý Dôn (2015) i El-Mellah (2017).

Od 1992 roku prowadzi firmę Choren Design and Consulting  w Gdańsku na Morenie.
 

Jerzy Litwin, to muzealnik, historyk okrętownictwa, propagator wiedzy morskiej, specjalista historycznego budownictwa okrętowego i tradycyjnego szkutnictwa, autor prac poświęconych zagadnieniom morskim, muzealnym i modelarstwu, a także wieloletni pracownik i dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

„Zarówno działalność naukowa jak i ścieżka rozwoju zawodowego jednoznacznie wskazują na oddanie całego swojego życia przez Nominowanego na rzecz ratowania i kultywowania wiedzy o okrętownictwie oraz lobbowaniu na rzecz środowiska morskiego sensu largo z niezwykłym oddaniem, pasją i zaangażowaniem” - napisano w uzasadnieniu nominacji od nagrody.
 

Kapitanowi ż.w. inż. dr h.c. Zbigniewowi Sulatyckiemu, nagrodę 30-lecia Forum Okrętowego przyznano, jako jednemu ze współzałożycieli tej organizacji, za „wieloletnią, niestrudzoną działalność na rzecz rozwoju przemysłu okrętowego w Polsce”.

„Pan kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki to Człowiek Morza, polski patriota, społecznik i działacz. W nawiązaniu do myśli i dzieła Eugeniusza Kwiatkowskiego, z ogromnym zaangażowaniem pracuje na rzecz budowy silnej polskiej gospodarki morskiej, jako jednego z najważniejszych filarów gospodarki narodowej, konkurencyjnej na tle innych państw. Od lat walczy także o powrót polskiej bandery kierowany pragnieniem, aby biało-czerwona dumnie powiewała na statkach krajowych armatorów, zajmując należne jej miejsce na morskiej mapie świata. Jako Przewodniczący Konwentu Morskiego, a także gorący orędownik porozumienia i zgodnej współpracy pro bono ponad podziałami, skutecznie integruje i konsoliduje środowisko Ludzi Morza, nieustannie lobbując za wszechstronnym rozwojem polskich stoczni i całego przemysłu okrętowego, poprzez ich włączenie do realizacji programów publicznych, głównie z zakresu obronności. Pan Kapitan jest także jednym z pomysłodawców i współzałożycieli Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE” – głosi uzasadnienie tej nominacji.
 

Podczas uroczystości na targach BALTEXPO 2023, nagrody laureatom w obecności przedstawicieli firm, instytucji, uczelni, zrzeszonych w Forum Okrętowym, a także zaproszonych gości, wręczył Adam Ruszkowski, prezes tej organizacji i jednocześnie prezes zarządu REMONTOWA Holding S.A.

Pokazano krótki film, przypominający największe osiągnięcia polskiego przemysłu okrętowego minionych 30 lat, w tym statki i okręty, a także założycieli Forum Okrętowego i ludzi, którzy odegrali szczególną rolę w rozwoju tej organizacji. Andrzej Buczkowski anegdotycznie wspominał pierwszego prezesa Forum Okrętowego prof. Jerzego Doerffera.

Były podziękowania od laureatów, życzenia od Politechniki Gdańskiej, Urzędu Morskiego w Gdyni, Stoczni Remontowej NAUTA i Międzynarodowych Targów Gdańskich, a także urodzinowy tort na 30-lecie i oczywiście toast, wzniesiony przez Jerzego Litwina, aby „Forum Okrętowe i cała gospodarka morska w Polsce nieustanie się rozwijały, i by nie zabrakło im w przyszłości dobrze przygotowanych kadr do pracy na rzecz morza!”.

Grzegorz Landowski – PortalMorski.pl
Fot. : Międzynarodowe Targi Gdańskie 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ