Aktualności › Nowoczesne okręty dla Marynarki Wojennej RP z polskiej stoczni

Nowoczesne okręty dla Marynarki Wojennej RP z polskiej stoczni

28 lipca 2023

27 lipca 2023 roku, w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku położono stępkę pod budowę pierwszego z dwóch zaplanowanych okrętów rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT w ramach programu DELFIN dla polskiej Marynarki Wojennej. Otrzyma on nazwę ORP Jerzy Różycki – na cześć wybitnego matematyka, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej Enigmy.


Polska stocznia odpowiedzialna jest za budowę gotowych do operowania okrętów oraz wykonanie wszelkich koniecznych testów, w tym przeprowadzenie pełnego zakresu prób dokowych oraz morskich. Budowę okrętów zlecił jej szwedzki koncern Saab Kockums, który pełni rolę głównego wykonawcy i odpowiedzialny jest za integrację zaawansowanych systemów na potrzeby wywiadowcze, a następnie dostawę gotowego okrętu dla Marynarki Wojennej RP.
 

Ta zaawansowana technicznie jednostka to kolejny owoc polskiej myśli technicznej – zaprojektowane zostały przez inżynierów z biura projektowego MMC Ship Design & Marine Consulting z Gdyni.

 

(Fot.: Saab)

 

Dwa dni wcześniej, tj. 25 lipca 2023 roku w tej samej stoczni - Remontowa Shipbuilding w Gdańsku - położono stępkę pod budowę czwartego niszczyciela min klasy KORMORAN II, który otrzyma nazwę ORP Jaskółka i zasili flotę 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW, stacjonującego w Porcie Wojennym w Świnoujściu.
 

ORP Jaskółka to już czwarty niszczyciel min typu Kormoran II budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding. Pierwszy, prototypowy okręt ORP Kormoran, zaprojektowany i zbudowany w formule pracy badawczo-rozwojowej, wszedł do służby w listopadzie 2017 r. Dodatkowo jego eksploatacja pozwoliła na wprowadzenie modyfikacji w budowie następnych, seryjnych niszczycieli min. Dzięki nim ORP Albatros i ORP Mewa, przekazane w 2022 roku, jak również trzy kolejne zakontraktowane jednostki, będą miały optymalne możliwości operowania w trudnych warunkach hydrometeorologicznych.


Niszczyciele min typu KORMORAN II przeznaczone są do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych pozostałych zarówno w toni wodnej jak i na dnie akwenów.
 

Ta jedna z najnowocześniejszych w NATO w swojej klasie jednostka to kolejny owoc polskiej myśli technicznej - zaprojektowana została przez inżynierów z należącego do Holdingu „Remontowa” polskiego biura projektowego Remontowa Marine Design & Consulting.
 

(Wizualizacja: Remontowa Marine Design & Consulting)


O komentarz poprosiliśmy dyrektora biura FORUM OKRĘTOWEGO Ireneusza Karaśkiewicza:
 

- Remontowa Shipbuilding – zgodnie z deklaracjami, które padły podczas debaty  na temat produkcji polskich stoczni dla Marynarki Wojennej RP w trakcie ostatniego Walnego Zgromadzenia Członków FORUM OKRĘTOWEGO – przekierowała swoje kluczowe zasoby na potrzeby produkcji specjalnej. Pomimo okresu wakacyjnego, praca w halach produkcyjnych zakładu idzie pełną parą. Bezpieczeństwo Polski to absolutny priorytet dla Holdingu „Remontowa”, o czym mogliśmy się przekonać naocznie w trakcie dwóch ostatnich uroczystości położenia stępki pod budowę okrętów wojennych.


- Oba projekty: okrętów rozpoznania radioelektronicznego i niszczycieli min, to owoc polskiej myśli technicznej – zostały zaprojektowane przez inżynierów z trójmiejskich biur projektowych. Nasz kraj stopniowo odbudowuje know-how w produkcji zbrojeniowej. Produkcja na potrzeby Marynarki Wojennej ma swoją specyfikę i stwarza szanse na nowe otwarcie dla naszej branży w tym sektorze produkcji. Zdobyte doświadczenia na polskich projektach mogą otworzyć drogę na inne rynki, które są coraz bardziej chłonne.


- Niszczyciele min klasy KORMORAN II to jedne z najnowocześniejszych w NATO w swojej klasie jednostek, tak potrzebnych w razie konfliktu morskiego, którego częścią jest zaminowanie szlaków morskich. Z kolei wojna na Ukrainie pokazała nam jak istotnym czynnikiem współczesnej wojenny jest wiarygodna informacja, bez posiadania której nawet najbardziej precyzyjna i śmiercionośna dla naszych przeciwników broń, nie będzie efektywnie wykorzystana. Właśnie pozyskiwaniu takich informacji służyć będą dwa okręty z programu DELFIN. Polski przemysł okrętowy realizuje kluczowe na naszego bezpieczeństwa projekty.


Link do informacji prasowych poniżej:

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ