Aktualności › O „zielonych” technologiach w żegludze na konferencji GreenMarE 20 kwietnia w Gdańsku

O „zielonych” technologiach w żegludze na konferencji GreenMarE 20 kwietnia w Gdańsku

23 marca 2021
20 kwietnia 2021 roku w Gdańsku w godzinach 9.00-12.00 odbędzie się po raz pierwszy europejska konferencja GreenMarE, poświęcona „zielonym” technologiom, obniżającym emisje zanieczyszczeń ze statków, zgodnie z celami nowej światowej polityki klimatycznej. 

Konferencja GreenMarE będzie jednym z wydarzeń towarzyszących targom Gospodarki Morskiej InterMarE South Baltic. Podobnie jak same targi –  z powodu trwającej pandemii koronawirusa -  odbędzie się w formule online.

Jej organizatorem jest Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. oraz PORTALMORSKI.PL Sp. z o.o., zaś patronat honorowy nad nią objęły: 
  • Ambasada Norwegii w Polsce, 
  • SEA Europe – The Shipyards' & Maritime Equipment Association of Europe (Europejskie Stowarzyszenie Stoczni i Producentów Wyposażenia Morskiego), 
  • DNV,
  • Prezydent Miasta Gdańska.
Zgodnie z celami wytyczonymi przez Międzynarodową Organizację Morską, do roku 2050 ilość gazów cieplarnianych emitowanych przez światową żeglugę ma się zmniejszyć z poziomu ponad 800 mln ton o połowę. Jeszcze bardziej ambitne cele w tym zakresie zakłada polityka Europejskiego Zielonego Ładu, przyjęta przez Komisję Europejską. Osiągnięcie tych zamierzeń będzie się wiązało z koniecznością opracowania i komercjalizacji wielu nowych, innowacyjnych rozwiązań technicznych w transporcie morskim, niedostępnych jeszcze na rynku.

To wielkie wyzwanie, będące jednocześnie dla europejskiego i polskiego przemysłu okrętowego ogromną szansą na szersze włączenie się do globalnego wyścigu na innowacje w tym obszarze. Z potrzeby dyskusji na te tematy zrodziła się idea konferencji GreenMarE, jako forum wymiany opinii i doświadczeń przedstawicieli przemysłu okrętowego, w tym stoczni i biur projektowych, producentów napędów, administracji krajowej i europejskiej, instytucji klasyfikacyjnych oraz finansowych.

Zaproszenie do udziału w pierwszej edycji konferencji GreenMarE przyjęli: Anders Eide, ambasador Norwegii w Polsce, Christophe Tytgat – sekretarz generalny SEA Europe i Knut Ørbeck-Nilssen – prezes zarządu DNV Maritime, którzy w swoich mowach powitalnych odniosą się do tematu energetycznego zwrotu, który ma nastąpić w światowej żegludze morskiej i wyzwań, jakie się z tym wiążą. 

W roli panelistów wystąpią m.in. Erik Nyhus, Dyrektor ds. Środowiska DNV, Christophe Tytgat, Hege Økland – prezes NCE Maritime CleanTech, Dariusz Jaguszewski, projektant statków i członek zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding. Będą mówić o dekarbonizacji żeglugi, rozwoju innowacyjnych technologii i rozwiązań w budowie nisko- i zeroemisyjnych statków, proekologicznych przebudowach statków, wykorzystaniu paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, a także związanych z tym uwarunkowaniach dotyczących zmiany norm, regulacji prawnych i praktyk w transporcie morskim.

Czy europejskie, w tym polskie stocznie, biura projektowe, producenci wyposażenia, armatorzy i towarzystwa klasyfikacyjne są przygotowane na podjęcie wyzwań związanych nadejściem „zielonej” żeglugi? Jakie mają doświadczenia, ofertę i rozwiązania w tej dziedzinie, jakie kompetencje chcą rozwinąć? Dlaczego warto współpracować w tym zakresie z Norwegią, będącą liderem we wprowadzaniu i promowaniu „czystej” żeglugi? 

To tylko kilka pytań, na które uczestnicy GreenMarE 2021 spróbują znaleźć odpowiedzi. 

Konferencja w języku angielskim, która zostanie przeprowadzona online w formie transmisji na żywo i będzie miała charakter otwarty dla publiczności. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne.

Więcej szczegółów i formularz rejestracyjny jest dostępny pod poniższym linkiem:
www.greenmare.eu


 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ