Aktualności › Produkcja okrętów w Polsce kluczowa dla naszego bezpieczeństwa

Produkcja okrętów w Polsce kluczowa dla naszego bezpieczeństwa

22 czerwca 2023
W ostatnich 30 latach Zachód utracił całe sektory produkcji kluczowe dla swojego bezpieczeństwa na rzecz Chin, w tym dużą część przemysłu stoczniowego. Globalne procesy ekonomiczne doprowadziły do tego, że produkcja statków transportujących towary niemal całkowicie została przeniesiona na Daleki Wschód. Jednak napięcia pojawiające się w tamtym regionie i realna groźba wybuchu wojny nakazują pilne odwrócenie tego trendu na bardziej zrównoważony. 

Polskie stocznie w dalszym ciągu posiadają potencjał, by w sytuacji globalnego kryzysu i załamania dostaw statków z Dalekiego Wschodu, podjąć się budowy niemal wszystkich jednostek transportowych potrzebnych do funkcjonowania gospodarki Polski i naszego bezpieczeństwa. Potrzebne są jednak inwestycje, szczególnie w tę jego część, która produkuje na potrzeby Marynarki Wojennej RP.

Polski przemysł stoczniowy ma potencjał intelektualny i organizacyjny by stać się poważnym graczem na europejskim rynku producentów okrętów wojennych. Zaprojektowane i budowane w kraju niszczyciele min z serii Kormoran oraz jednostki rozpoznania radioelektronicznego Delfin, są owocem polskiej myśli technicznej.

Produkcja na potrzeby Marynarki Wojennej ma swoją specyfikę i stwarza szanse na nowe otwarcie dla naszej branży w tym sektorze produkcji. Zdobyte doświadczenia na polskich projektach mogą otworzyć drogę na inne rynki, które są coraz bardziej chłonne. To może być lukratywna nisza dla naszej branży.

Na ten temat w audycji Radia Gdańsk „Ludzie i Pieniądze” Iwona Wysocka rozmawiała z Ireneuszem Karaśkiewiczem, dyrektorem biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE.

Audycję Radia Gdańsk można wysłuchać klikając na link poniżej:
https://radiogdansk.pl/audycje/ludzie-i-pieniadze/2023/06/21/przemysl-militarny-stoczni-nasza-codziennosc-w-duzej-mierze-zalezy-od-handlu-morskiego

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ