Aktualności › Program DELFIN - okręty kluczowe dla naszego bezpieczeństwa

Program DELFIN - okręty kluczowe dla naszego bezpieczeństwa

15 listopada 2023
15 listopada 2023 roku, w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku rozpoczęło się cięcie blachy pod budowę drugiego z dwóch zaplanowanych okrętów rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT w ramach programu DELFIN dla polskiej Marynarki Wojennej. 

Otrzyma on nazwę ORP Henryk Zygalski – na cześć wybitnego matematyka, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. 

Polska stocznia odpowiedzialna jest za budowę gotowych do operowania okrętów oraz wykonanie wszelkich koniecznych testów, w tym przeprowadzenie pełnego zakresu prób dokowych oraz morskich. Budowę okrętów zlecił jej szwedzki koncern Saab Kockums, który pełni rolę głównego wykonawcy i odpowiedzialny jest za integrację zaawansowanych systemów na potrzeby wywiadowcze, a następnie dostawę gotowego okrętu dla Marynarki Wojennej RP.

Okręt ten to owoc polskiej myśli technicznej – zaprojektowany został przez polskie biuro projektowe MMC Ship Design & Marine Consulting z Gdyni. Należy do najnowocześniejszych w swojej klasie na świecie. 

Będzie pełnił kluczową rolę w systemie obrony naszego kraju. Wojna na Ukrainie pokazała nam, jak istotnym czynnikiem współczesnych działań na polu walki jest wiarygodna informacja, bez posiadania której nawet najbardziej precyzyjna i śmiercionośna dla naszych przeciwników broń, nie będzie efektywnie wykorzystana. Właśnie pozyskiwaniu takich informacji służyć będą dwa okręty z programu DELFIN. Polski przemysł okrętowy realizuje kluczowe dla naszego bezpieczeństwa projekty.

Linki do informacji prasowej poniżej:
www.portalmorski.pl/wiadomosci/stocznie-statki/54500-remontowa-shipbuilding-rozpoczela-produkcje-drugiego-okretu-typu-sigint

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ