Aktualności › Przemysł okrętowy wobec rosnących zagrożeń wojennych

Przemysł okrętowy wobec rosnących zagrożeń wojennych

5 lutego 2024

Polski przemysł okrętowy jest częścią globalnego organizmu i to, co dzieje się na świecie, znajduje swoje odzwierciedlenie w polskich stoczniach. W ubiegłym roku na sytuację w polskiej branży okrętowej wpływ miały dwa główne ogólnoświatowe czynniki: rosnące zagrożenie wojenne oraz szeroko rozumiana ekologia, a w szczególności dalsze forsowanie przez Unię Europejską polityki Europejskiego Zielonego Ładu wyrażonej w programie Fit for 55.


Do niedawna dominowało powszechne przekonanie, że na świecie panuje konsensus geopolityczny, który zapewnia nam długoletni pokój i dobrobyt. Niestety, okazało się to myśleniem życzeniowym – na świecie wyrosły potężne państwa i ośrodki polityczne, które mają zupełnie inny pomysł na jego urządzenie. Rosnące napięcia i niezdolność do kompromisu prowadzą świat na skraj konfrontacji wojennej.


Ubiegły rok spowodował dalszy wzrost zagrożeń wojennych: rozpoczęły się starcia zbrojne na Bliskim Wschodzie, rozszerzone o ataki na kluczowy światowy szlak handlowy przebiegający przez Morze Czerwone. Wzrosły również napięcia na Dalekim Wschodzie spowodowane agresywną polityką Chin wobec Tajwanu, grożące wybuchem konfliktu globalnego. Unia Europejska, której handel morski jest całkowicie uzależniony od produkcji statków towarowych ulokowanej niemal wyłącznie na Dalekim Wschodzie, nie jest przygotowana na nadchodzącą globalną konfrontację.


Polska od roku 2013 realizuje program modernizacji swojej floty wojennej. Dobrą wiadomością jest to, że jest on realizowany w całości w polskich stoczniach, a wokół tego programu panuje konsensus wszystkich sił politycznych w naszym kraju.


O wyzwaniach, przed którymi staje europejski i polski przemysł okrętowy, rosnących zagrożeniach wojennych i inwestycjach w unowocześnienie Marynarki Wojennej RP, w rozmowie z Iwoną Wysocką mówił dyrektor biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz na antenie Radia Gdańsk w audycji „Ludzie i pieniądze” w dniu 31.01.2024 r.


Rozmowy można wysłuchać tu:
https://radiogdansk.pl/audycje/ludzie-i-pieniadze/2024/01/31/polski-przemysl-stoczniowy-stoi-przed-wyzwaniami-jestesmy-czescia-globalnego-organizmu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ