Aktualności › Rozpoczęły się studia podyplomowe „Budowa Okrętów” na Politechnice Gdańskiej

Rozpoczęły się studia podyplomowe „Budowa Okrętów” na Politechnice Gdańskiej

11 marca 2024

Rozpoczęły się studia podyplomowe „Budowa Okrętów” na Politechnice Gdańskiej


W piątek, 1 marca br. rozpoczęły się zajęcia na nowo utworzonych studiach podyplomowe w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej: Budowa Okrętów.


Inicjatywa utworzenia tych studiów wyszła ze strony Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE - który objął nad nimi patronat -  reprezentującego pracodawców borykających się z narastającym problemem deficytu wysoko wykwalifikowanych kadr. Została ona przedstawiona na początku 2022 roku i spotkała się z pozytywnym przyjęciem władz Politechniki Gdańskiej.


Pod koniec 2022 roku rozpoczął pracę zespół mieszany reprezentujący uczelnię i pracodawców z FORUM OKRĘTOWEGO, który przygotował szczegółowy program studiów.


Zapisy na studia ruszyły 1 grudnia 2023 roku, i od początku cieszyły się sporym zainteresowaniem – do tego stopnia, że trzeba było utworzyć dodatkową grupę na specjalności kadłubowej. Organizatorzy początkowo zakładali max. 25 miejsc - ostatecznie zajęcia rozpoczęło 34 słuchaczy: 12 na kierunku „napędy okrętowe” i 22 na kierunku „konstrukcja i technologia okrętu”. Kobiety stanowią 44% studiujących, choć w początkowym okresie zapisów nawet przeważały. Ostatecznie będzie studiować 15 kobiet i 19 mężczyzn.


Słuchaczy rozpoczynających naukę przywitali i życzyli powodzenia: kierownik Studiów Podyplomowych „Budowa Okrętów” dr hab. inż. Damian Bocheński, dyrektor Biura FORUM OKRĘTOWEGO Ireneusz Karaśkiewicz, oraz prodziekan ds. rozwoju WIMiO dr hab. inż. Jacek Kropiwnicki.


W swoim krótkim wystąpieniu dyrektor Biura FORUM OKRĘTOWEGO podziękował władzom Politechniki Gdańskiej za utworzenie tego tak potrzebnego dla branży kierunku oraz pracodawcom, którzy zaangażowali się w dofinansowanie studiów dla pracowników swoich firm. Szczególne słowa podziękowania skierował do zespołu z którym współpracował nad przygotowaniem programu studiów: dr hab. inż. Damiana Bocheńskiego, dr inż. Hosseina Ghaemi, dr inż. Cezarego Żrodowskiego oraz honorowego wiceprzewodniczącego FORUM OKRĘTOWEGO Inacia Golebskiego.

 

=====================
 

Słuchaczem studiów podyplomowych „Budowa Okrętów” może zostać każdy kto ukończył jakiekolwiek studia wyższe (licencjackie, inżynierskie lub magisterskie).


Zamiarem organizatorów było utworzenie studiów prowadzonych w sposób innowacyjny, inspirujący, ciekawy i elastyczny. Część przedmiotów będzie prowadzona w języku angielskim - na początku kilka, później ich lista będzie poszerzana. Do prowadzenia wykładów zaproszono inżynierów i kadrę menedżerską z przemysłu stoczniowego, żeby mogli podzielić się swoim doświadczeniem ze studentami.


Przy układaniu programu organizatorzy stali twardo na ziemi. Program studiów to wspólne dzieło uczelni i przemysłu, dlatego jego zakres jest bardzo praktyczny - zawiera tylko te przedmioty, które przekazują wiedzę potrzebną w codziennej praktyce zawodowej.


Studia są 2-semestralne. Koszt studiów wynosi 6000 złotych. Program studiów obejmuje nauczanie przez dwa semestry – łącznie 210 godzin. Czas trwania pierwszej edycji studiów: od marca 2024 roku do końca lutego 2025 roku. Zajęcia odbywać się będą we wtorki (on-line) w godz. 16.00 – 19.00, oraz w piątki (stacjonarnie w budynku Instytutu Budowy Okrętów) w godz. 16.00 – 20.00.


Program studiów podyplomowych w semestrze 1 zakłada realizację zajęć obejmujących istotne zagadnienia związane z okrętownictwem: organizację przemysłu stoczniowego, przepisy regulujące działanie branży, podstawowe wiadomości z budowy, konstrukcji i technologii okrętu, a także projektowania głównych systemów okrętowych.


W semestrze 2 słuchacze będą realizowali wybraną przez siebie 1 ścieżkę kształcenia spośród 2 zaproponowanych poniżej:

  • Konstrukcja i technologia okrętu,
  • Napędy okrętowe,


Hybrydowy tryb nauczania obejmuje zajęcia stacjonarne na uczelni oraz zdalne (on-line) - w sumie 7 godzin tygodniowo. Zajęcia z danego przedmiotu będą realizowane nie w tradycyjnej, rozproszonej formie przez cały semestr, lecz w formie skoncentrowanych bloków/modułów następujących jeden po drugim. Cechą programu jest wysoki stopień wybieralności przedmiotów, co umożliwia dostosowanie programu do własnych potrzeb zawodowych. Kilka przedmiotów będzie realizowanych we współpracy z doświadczonymi ekspertami związanymi z przemysłem okrętowym.


W semestrze 1 studenci zdobywają wiedzę w zakresie następujących przedmiotów: Wprowadzenie do transportu wodnego, Wprowadzenie do okrętownictwa, Podstawy budowy okrętu, Podstawy projektowania okrętu, Podstawy konstrukcji okrętu, Podstawy napędu okrętu, Systemy okrętowe, Podstawy technologii budowy okrętu, Wprowadzenie do zagadnień bezpieczeństwa i analizy ryzyka w okrętownictwie, Podstawy okrętowych układów sterowania, Zagadnienia ekonomiczne budowy okrętu, Wybrane zagadnienia projektowania okrętu, Wprowadzenie do oceny stateczności statku, Jachty i małe jednostki pływające, oraz Techniczne, ekonomiczne i ekologiczne aspekty napędu statku. Każdy z przedmiotów będzie realizowany w wymiarze 6 godzin. Dodatkowo, studenci będą uczestniczyć w Projekcie Zespołowym o wymiarze 15 godzin.


Semestr 2 zawiera mniej przedmiotów (od 5 do 8 w zależności od wybranej ścieżki), ale z dłuższym czasem realizacji (od 12 do 30 godzin).


W ramach pierwszej ścieżki zatytułowanej "Konstrukcja i technologia okrętu" zostaną zrealizowane następujące przedmioty: Konstrukcja okrętu, Projekt z konstrukcji okrętu,  Technologia okrętu, Projekt z technologii okrętu, Kontrola jakości i badania nieniszczące.


Druga ścieżka tj. "Napędy okrętowe" obejmuje przedmioty Siłownie okrętowe, Paliwa i napędy alternatywne, Okrętowe napędy elektryczne i hybrydowe oraz Napęd hydrostatyczny na statkach.


W każdej ścieżce będzie także kontynuowany Projekt Zespołowy.


Zapisy na kolejną edycję studiów rozpoczną się jesienią 2024 roku.

 



 



 

 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ